Aktualności

Wiceminister Motyka: Dla nas biogaz i biometan = bezpieczeństwo energetyczne Polski

REFLEX, 13.09.2024
O stojących przed Polską wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów dotyczących dekarbonizacji przemysłu oraz sektora energetycznego rozmawiał wiceminister Miłosz Motyka podczas konferencji „Perspektywy rozwoju rynku biogazu i biometanu”. Wydarzenie zorganizowane przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa w Warszawie, odbyło się 5 września 2024 r.

Rynek będzie potrzebował energii elektrycznej z biogazu i z gazu pochodzenia odnawialnego po to, aby móc: realizować obowiązek zapewnienia 29% udziału paliw odnawialnych w paliwach zużywanych w transporcie drogowym w 2030 r. na poziomie unijnym, objąć sektor transportu systemem handlu emisjami ETS. 

Biogaz i biometan, mogą zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne i stabilność dostaw. Polskie rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy dysponują dużym potencjałem substratowym, zwłaszcza w postaci biomasy oraz produktów ubocznych i odpadów pochodzenia rolniczego. W Ministerstwie Klimatu i Środowiska opracowujemy propozycje zmian legislacyjnych, które ułatwią wytwarzanie i wykorzystanie biogazu i biometanu.  

Obok energii wiatrowej i słonecznej to właśnie biogaz i biometan mają bardzo duży potencjał, aby odegrać ważną rolę w realizacji długoterminowych celów zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym w zakresie dekarbonizacji poszczególnych sektorów gospodarki – podkreślił wiceminister Miłosz Motyka.

Realizacja obowiązku zapewnienia 29% udziału paliw odnawialnych w paliwach zużywanych w transporcie drogowym w 2030 r. na poziomie unijnym oraz objęcie sektora transportu systemem handlu emisjami ETS sprawi, że rynek będzie potrzebował energii elektrycznej zarówno wytworzonej z biogazu jak i z gazu pochodzenia odnawialnego.

Odporność na wahania rynku i stabilność dostaw 

Odnawialne źródła energii, w tym biogaz i biometan, mogą zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne i stabilność dostaw. Natomiast możliwość pozyskania ich z lokalnych surowców uodporni nasz rynek na globalne wahania cen surowców energetycznych i zmienność dostaw. 

 Wydarzenia, jakie miały miejsce w ostatnich latach, przede wszystkim sytuację związaną z pandemią oraz wybuchem wojny w Ukrainie, pokazały nam jak ważne jest zapewnienie stabilnych dostaw energii zarówno do indywidualnych odbiorców jak i dla całej krajowej gospodarki – mówił wiceminister. 

 Polska gospodarka, w szczególności rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy, dysponuje dużym potencjałem substratowym, zwłaszcza w postaci biomasy oraz produktów ubocznych i odpadów pochodzenia rolniczego. Celem i ambicją Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest jego pełne wykorzystanie do produkcji biogazu i biometanu.

Zmieniamy przepisy, współpracujemy z zainteresowanymi stronami 

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska opracowujemy propozycje zmian legislacyjnych, które ułatwią wytwarzanie i wykorzystanie biogazu i biometanu. W projektowanych przepisach przewidujemy m.in. uruchomienie aukcyjnego systemu wsparcia dla wytwórców biometanu, stworzenie ram prawnych do wykorzystania tzw. gazociągu bezpośredniego dla biogazu, czy przedłużenie obowiązywania systemu FIT/FIP i liberalizację zasad obowiązujących w systemie aukcyjnym. 

 Należy również podkreślić, że bardzo ważną platformą dialogu jest powołane w listopadzie 2021 r. przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu. Jest ono przykładem współpracy administracji z organizacjami zrzeszającymi instytucje kluczowe dla branży, ośrodkami naukowymi czy przedsiębiorcami.

źródło:  Ministerstwo Klimatu i Środowiska