Aktualnie znajdujesz się: Strona główna | Media

Kategorie

Partnerzy

Media

Ostatnia modyfikacja: 2017-10-13 13:23:48

/12-10-2017/ BM Reflex: Ceny paliw stabilne.
 
Drugi tydzień października przynosi  niewielkie obniżki cen paliw na krajowych stacjach. Benzyna Pb95 potaniała średnio w kraju 3 gr./l do poziomu 4,58 PLN/l. Za litr oleju napędowego płacimy natomiast średnio  4,43 PLN/l czyli 2 gr./l mniej niż przed tygodniem.Cena autogazu wzrosła w skali tygodnia symboliczny 1 gr./l do 2,12 PLN/l
W kolejnych dniach ceny paliw na krajowych stacjach powinny pozostać stabilne.
Regionalnie, zdecydowanie najtaniej zatankujemy w województwie dolnośląskim i łódzkim. Najdrożej z kolei jest w województwie warmińsko-mazurskim.
Obecnie zarówno benzyna jak i olej napędowy są około 5 gr./l droższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Ceny ropy Brent w Londynie powróciły w piątek rano powyżej poziomu 57 USD/bbl. Widać poprawę sentymentu. Sekretarz generalny OPEC stwierdził, że kartel jest zadowolony z obserwowanego powrotu rynku ropy naftowej do równowagi i dalszego spadku zapasów ropy naftowej. W dalszym ciągu jednak OPEC jest w stanie podjąć kolejne, niezbędne  kroki w celu zrównoważenia rynku jeśli zaszłaby taka potrzeba.  OPEC po raz kolejny zrewidował w górę prognozy wzrostu światowej konsumpcji ropy w tym i przyszłym roku. Według najnowszych szacunków w tym roku światowy poziom popytu ukształtuje się na średnim poziomie 96,8 mln bbl/d, w przyszłym zaś wzrośnie do 98,19 mln bbl/d. Kartel oczekuje w przyszłym roku cen ropy na poziomach 50-55 USD/bbl.
Międzynarodowa Agencja Energii z kolei spodziewa się co prawda nadwyżki podaży i wzrostu światowych zapasów ropy naftowej w pierwszym kwartale 2018 roku o 800 tys. bbl/d; jednak jej zdaniem w roku 2018 rynek ropy naftowej wydaje się być ogólnie zbilansowany.
 Nieco bardziej pesymistycznie na rynek ropy naftowej patrzy z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy, prognozując spadek średniorocznego poziomu cen ropy z 55,28 USD/bbl w tym roku do 50,17 USD/bbl w roku 2018. Niższe ceny mają być wynikiem rosnącej produkcji ropy w USA, słabnącego tempa wzrostu konsumpcji i wysokiego poziomu światowych zapasów ropy naftowej. 
Komentarz: Rafał Zywert
BM REFLEX

BM REFLEX
tel. 00 48 42 635 11 17
tel. 00 48 42 635 11 15
kom. 694 489 661

REKLAMA

Pobierz wersję próbną Detaliczne ceny paliw w Polsce Detaliczne ceny paliw w Europie Hurtowe ceny paliw

Notowania walut

Notowania Świat

Zapisz się do newslettera!

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce w sprawie Cookies. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia