Dla Mediów 

Jeśli chcesz otrzymywać komunikaty na temat rynku paliw lub uzyskać komentarz do bieżącej sytuacji zapraszamy do kontaktu z nami.  

Przy publikowaniu  fragmentu lub całości komentarza  prosimy o każdorazowe podawanie źródła  pochodzenia w następujący sposób (link do strony):  źródło: www.reflex.com.pl. Bez atrybutu rel="nofollow". 
Dziękujemy za uszanowanie naszej pracy.

tel. 00 48 42 635 11 17 
tel. 00 48 42 635 11 15 
kom. 694 489 661 
e-mail: marketing@reflex.com.pl

/REFLEX, 15-03-2024/  Koniec obniżek na horyzoncie? 

 W reakcji na wzrost cen ropy i paliw na europejskim rynku ARA, przy lekkim osłabieniu złotego wobec dolara, tydzień kończymy podwyżkami hurtowych cen benzyny i oleju napędowego. Jednocześnie podkreślamy, że te zmiany na rynku hurtowym nie znalazły przełożenia na rynek detaliczny. 

 Z najnowszego monitoringu REFLEX wynika, że średni poziom cen na stacjach jest nieznacznie niższy niż przed tygodniem. Aktualne ceny paliw kształtują się na następującym poziomie dla: benzyny bezołowiowej 95 - 6,44 zł/l (-1 gr/l w ciągu tygodnia), bezołowiowej 98 – 7,04 zł/l (- 1 gr/l), oleju napędowego 6,67 zł/l (-2 gr/l), autogazu – 2,87 zł/l (-2 gr/l).

 Odwrócenie kierunku zmian cen na krajowym rynku hurtowym w połowie tygodnia, o ile podwyżki będą kontynuowane, niemal całkowicie wyklucza możliwość dalszych obniżek cen na stacjach. Co więcej będzie rosło prawdopodobieństwo podwyżek cen paliw na części stacji, zwłaszcza benzyny i głównie tu gdzie dzisiaj ceny są wyraźnie poniżej średnich poziomów. 
W kontekście zbliżających się wyjazdów świątecznych nie są to prognozy optymistyczne.

 Ropa naftowa Ceny majowej serii kontraktów na ropę Brent w piątek oscylują na poziomie 85 USD/bbl, co oznacza wzrost o blisko 4 % wobec zamknięcia z piątku ub. tygodnia. Wsparciem dla cen ropy są zarówno ostanie dane dotyczące amerykańskich zapasów ropy jak i zrewidowana prognoza popytu opublikowana przez MAE. 

 Według DOE zapasy ropy naftowej spadły w USA w ostatnim tygodniu skurczyły się o 1,5 mln bbl do 447 mln bbl/d. Zapasy benzyn spadły o 5,7 mln bbl/d do 234 mln bbl/d. Dane bezpośrednio odzwierciedlają z jednej strony zwiększony przerób ropy w rafineriach, a z drugiej rosnący popyt na benzyny. 

 Jak podała MAE w swoim najnowszym raporcie, światowy popyt na ropę naftową wzrośnie o 1,3 mln baryłek dziennie w 2024 r., co oznacza wzrost o 110 000 baryłek dziennie w porównaniu z zeszłym miesiącem. Ponadto jak prognozuje agencja może nastąpić niewielki deficyt dostaw w tym roku po tym, jak członkowie OPEC+ przedłużyli cięcia w stosunku do wcześniejszej nadwyżki.

 Komentarz: Urszula Cieślak
Źródło: www.reflex.com.pl