Aktualnie znajdujesz się: Strona główna | Media

Kategorie

Partnerzy

Media

Ostatnia modyfikacja: 2017-12-08 11:12:47

/8-12-2017/ BM Reflex: Ceny paliw jednak nieco niższe
 
W odniesieniu do dużego zamieszania  wokół listopadowego spotkania OPEC i  obaw o dalsze wzrosty cen ropy naftowej a przez to paliw w kraju, rzeczywistość zaskakuje nas pozytywnie. Ceny benzyny i oleju napędowego tanieją kolejny tydzień z rzędu, choć skala obniżek jest niewielka. Obecnie średnio w kraju za litr Pb95 płacimy 4,66 pln/l, litr oleju napędowego kosztuje  4,54 PLN/l natomiast litr autogazu  2,14 PLN/l.  Benzyna oraz olej napędowy są więc odpowiednio 2 gr./l oraz 1 gr./l tańsze niż przed tygodniem.

 Od połowy listopada ceny benzyny i oleju napędowego spadły już średnio 6 gr./l, co więcej litr benzyny i oleju napędowego jest obecnie 2 gr./ltańszy niż przed rokiem. Więcej powodów do zadowolenia mają kierowcy tankujący autogaz, gdyż za litr tego paliwa płacą już 17 gr./l mniej niz dokładnie  rok temu.
Ubiegłoroczny grudzień upłynął pod znakiem wzrostu cen paliw, w tym roku jednak najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz stabilizacji i niewielkich zmian cen do końca roku.

Najdroższym województwem jest obecnie podkarpackie, mazowieckie  i wielkopolskie, natomiast najtaniej zatankujemy w dolnośląskim. Różnice średnich cen paliw między poszczególnymi regionami kraju sięgają 10-15 gr./l.

 Ceny ropy naftowej Brent w Londynie od czterech tygodni pozostają na poziomach 61-64,50 USD/bbl. W piątek rano ropa Brent kosztuje 62,50 USD/bbl i wszystko wskazuje na to, że drugi tydzień z rzędu zakończymy niewielkimi spadkami. Potencjał do wzrostu cen ropy naftowej pozostaje ograniczony biorąc pod uwagę oczekiwania dalszego wzrostu liczby wiertni ropy naftowej w USA. To właśnie niepewność co do skali dalszego wzrostu liczby wiertni i produkcji ropy naftowej w USA wyraźnie psuje pro wzrostowe nastroje na rynku ropy naftowej. Efekt porozumienia producentów ropy naftowej z OPEC i poza OPEC jest bowiem w dużym stopniu uzależniony od skali wzrostu produkcji ropy naftowej w USA, który  może utrudnić dalszą redukcję nadwyżki światowych zapasów ropy naftowej. Pioneer Natural Resources, jedna z największych prywatnych firm wydobywających ropę w USA,  poinformował o zamiarze zwiększenia wydobycia ropy z łupków o 1 mln bbl/d w ciągu najbliższych kilku lat. Minister ds. ropy naftowej Arabii Saudyjskiej stwierdził ostatnio, że trudno oczekiwać dalszej redukcji nadwyżki podaży i spadku światowych zapasów ropy naftowej w najbliższych 4 miesiącach. Producenci ropy z OPEC i poza OPEC deklarują jednak nadal wysoki wskaźnik realizacji ustalonych limitów produkcji.

Pozytywne dane napłynęły natomiast z Chin gdzie w listopadzie import ropy naftowej wzrósł 14,5% w skali roku do 37 mln ton (9,05 mln bbl/d). Po 11 miesiącach tego roku średnioroczne tempo wzrostu importu ropy kształtuje się na poziomie 12%.

   
 
Komentarz: Rafał Zywert
BM REFLEX

tel. 00 48 42 635 11 17
tel. 00 48 42 635 11 15
kom. 694 489 661

REKLAMA

Pobierz wersję próbną Detaliczne ceny paliw w Polsce Detaliczne ceny paliw w Europie Hurtowe ceny paliw

Notowania walut

Notowania Świat

Zapisz się do newslettera!

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce w sprawie Cookies. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia