Aktualności

Stacja tankowania wodoru pod marką NESO działa już w Gdańsku

REFLEX, 31.07.2024 
Stacja w Gdańsku jest trzecim tego typu obiektem NESO w Polsce, zbudowany przez Polsat i ZE PAK. Oddana kilka dni temu do użytku stacja tankowania wodoru, to pierwsza w Gdańsku, a zarazem trzecia stacja NESO w Polsce, zbudowana i uruchomiona przez Grupę Polsat Plus i Grupę ZE PAK. Na stacji można tankować samochody osobowe i ciężarówki wodorowe. Będą tam też tankowane NesoBusy wyprodukowane przez firmy kontrolowane przez Zygmunta Solorza, które właśnie zasilają miejską flotę Gdańska.

Trzecia lokalizacja Stacja tankowania wodoru w Gdańsku mieści się przy ul. Jabłoniowej w Gdańsku i jest to trzecia po Warszawie i Rybniku lokalizacja stacji NESO w Polsce. Będą mogły z niej korzystać autobusy komunikacji miejskiej Gdańska, których flota już poszerzyła się o 4 autobusy wodorowe NesoBus. Docelowo dostarczonych będzie łącznie 10 autobusów wodorowych NesoBus, produkowanych w Świdniku przez Grupę Polsat Plus i ZE PAK. Stacja jest ogólnodostępna i będą mogli korzystać z niej wszyscy użytkownicy samochodów napędzanych wodorem. Obiekt jest w pełni samoobsługowy. Samochód osobowy tankuje się wodorem ok. 3-4 minuty i daje to zasięg ok. 650 km. Tankowanie autobusu zajmuje kilkanaście minut, co daje zasięg ok. 450 km. Sieć stacji tankowania wodoru Grupy Polsat Plus i ZE PAK jest budowana pod marką NESO. Nazwa pochodzi od pierwszych liter „Nie Emituję Spalin, Oczyszczam”. Stacje NESO są obecnie jednymi z najnowocześniejszych stacji tankowania wodoru w Europie i są w dużym stopniu samowystarczalne energetycznie. Panele słoneczne zainstalowane na stacji o mocy 19 kW dostarczają prąd do stacji, a magazyny energii o pojemności 60 kWh mogą przechowywać jej nadwyżki.

 Autobus stworzony przez Polaków 
 NesoBus został stworzony przez polskich konstruktorów i inżynierów przy współpracy z partnerami z Europy i całego świata. Zastosowano w nim najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, np. Wi-Fi i dostęp do internetu 5G, gniazda USB do ładowania telefonów, system informacji dla pasażerów, monitoring autobusu 360°. Standardowo ma 12 m długości, do 93 miejsc, w tym do 37 miejsc siedzących.

źródło: Elektromobilni.pl