Aktualności

REFLEX: Podwyżki cen paliw na stacjach przybliżają nas do cen sprzed roku

REFLEX, 22.03.2024
Od początku miesiąca z uwagi na zmiany cen na rynku ropy i paliw na europejskim rynku ARA, a także na rynku walutowym, obserwujemy dużą dynamikę zmian cen na rynku hurtowym. Po wzrostach cen w hurcie w ubiegłym i na początku tego tygodnia mamy pierwsze od połowy lutego podwyżki cen na stacjach. 

 Aktualne ceny paliw kształtują się na następującym poziomie dla: benzyny bezołowiowej 95 - 6,51 zł/l (+6 gr/l w ciągu tygodnia), bezołowiowej 98 – 7,09 zł/l (+5 gr/l), oleju napędowego 6,73 zł/l (+6 gr/l), autogazu – 2,89 zł/l (+2 gr/l). Skala zmian cen na stacjach obserwowana w tym tygodniu nie odzwierciedla w całości zmian cen z rynku hurtowego, dlatego utrzymuje się prawdopodobieństwo dalszych podwyżek cen na stacjach w następnym tygodniu w przedziale 5 – 10 groszy na litrze benzyny i oleju napędowego oraz 2-4 groszy na litrze autogazu. Warto zaznaczyć, że ze względu na duże zróżnicowanie cen paliw na poszczególnych stacjach spodziewane podwyżki cen również będą bardzo zróżnicowane. W przypadku benzyny i diesla mogą sięgać od kilku do nawet 20 groszy na litrze.

 Aktualne podwyżki cen paliw na stacjach przybliżają nas do cen sprzed roku. Co prawda wciąż płacimy mniej niż przed rokiem, ale w następnym miesiącu ceny paliw mogą wzrosnąć powyżej poziomów z roku ubiegłego. 

 Ropa naftowa 

 W piątek rano ceny majowej serii kontraktów na ropę Brent utrzymują się w rejonie 85,70 USD/bbl. Rynek znajduje się około 2 USD/bbl poniżej tegorocznych maksimów. 

Wzrost cen ropy to efekt oczekiwań sezonowego wzrostu popytu na ropę w drugim kwartale przy utrzymaniu ograniczeń podaży ropy ze strony OPEC+, co w efekcie powinno doprowadzić do spadku światowych zapasów ropy naftowej w II kwartale. W dalszym ciągu kluczowe znaczenie dla tempa wzrostu światowego popytu na ropę będzie miał stan gospodarki Chin i Indii. Międzynarodowa Agencja Energii, zgodnie z ostatnimi prognozami, spodziewa się wzrostu światowego popytu na ropę w tym roku o 1,3 mln bbl/d z czego na same Chiny przypadnie 0,62 mln bbl/d wzrostu. 

 W lutym Chiny (największy na świecie importer netto ropy naftowej) zaimportowały 9,1 mln ton rosyjskiej ropy naftowej (2,3 mln bbl/d) co stanowiło około 21% całkowitego importu na poziomie 44,14 mln ton (11,2 mln bbl/d).Drugim największym dostawcą ropy do Chin pozostaje Arabia Saudyjska z udziałem 16%. Indie z kolei zgodnie z oficjalnymi danymi PPAC zaimportowały w lutym 18 mln ton ropy naftowej czyli blisko 17% mniej niż w styczniu i 6,6% mniej niż w lutym roku ubiegłego. Rosja pozostała kluczowym dostawcą ropy naftowej również do Indii z udziałem 35% w całkowitym indyjskim imporcie. Indie w lutym zwiększyły eksport produktów rafineryjnych o 15% w skali roku (20% m/m) do 5,8 mln ton, z tego 2,4 mln ton stanowiły oleje napędowe. 

 Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert Źródło: www.reflex.com.pl