Aktualności

REFLEX: Pierwsze reakcje na spadek cen ropy i umocnienie złotego

REFLEX, 24.01.2025
Zmiana sytuacji na rynku ropy i rynku walutowym sprzyja obniżkom cen na krajowym rynku hurtowym, a pierwsze oznaki tej zmiany widzimy już na części stacji. 23 stycznia średnie ceny paliw na stacjach wyniosły odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 6,24 zł/l (-1 gr/l), bezołowiowej 98 6,97 zł/l (-1 gr/l), oleju napędowego 6,40 zł/l (-2 gr/l) i autogazu 3,27 zł/l (-1 gr/l). 
Skala zmian średnich cen paliw w mijającym tygodniu sugeruje, że ceny pozostały niemal na tym samym poziomie co tydzień temu. Ale szczegółowa analiza na stacjach wskazywała, że na części stacji ceny jeszcze rosły, ale na części zwłaszcza stacji należących do dużych sieci miały miejsce obniżki sięgające nawet kilkunastu groszy na litrze.

W porównaniu do stycznia ubiegłego roku mniej płacimy za bezołowiową 95 i diesla odpowiednio o 8 i 9 gr/l, natomiast za bezołowiową 98 i autogaz płacimy więcej odpowiednio o 12 i 38 gr/l. W efekcie zmian cen na rynku hurtowym, gdzie benzyna bezołowiowa staniała o około 5, a olej napędowy o około 9 groszy na litrze, rosną szanse na obniżki cen paliw na stacjach w ostatnich dniach stycznia. 

W okresie 27.01. – 2.02.2025 stycznia br. średnie ceny detaliczne będą się kształtowały na poziomie odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 6,20 – 6,25 zł/l, 
bezołowiowej 98 6,90 – 6,95 zł/l, 
oleju napędowego 6,35– 6,40 zł/l,
autogazu 3,23 – 3,27 zł/l.  

Ropa naftowa

Pierwszy tydzień kadencji nowego prezydenta USA upływa pod znakiem umiarkowanego spadku cen ropy naftowej. W skali tygodnia ropa Brent potaniała około 2,6 USD/bbl do poziomu 78 USD/bbl, który obserwujmy w piątek rano. Podobnie, bo 2,4 USD/bbl spadły ceny amerykańskiej ropy WTI, która obecnie kosztuje 74,60 USD/bbl. 

 Prezydent USA zapowiedział usunięcie wszystkich możliwych barier w zakresie zwiększania produkcji ropy naftowej i zużycia paliw kopalnych w USA, choć to właśnie za prezydentury Joe Bidena amerykańska produkcja ropy naftowej ustanawiała nowe historyczne rekordy. Z istotniejszych kwestii nowy prezydent USA zapowiedział między innymi unieważnienie memorandum z 13 marca 2023 roku, nakładającego limity i zakazy w zakresie wydobycia ropy i gazu na obszarze 16 mln akrów amerykańskich obejmujących tereny na Alasce i obszar Morza Beuforta. Prezydent Biden zatwierdził jednak w 2023 roku projekt Willow pozwalający na wydobycie około 180 tys. bbl/d ropy naftowej w północnej części Alaski w okręgu North Slope na terenie NPRA. 

Poza tym cofnięte ma zostać rozporządzenie z 6 stycznia 2025 roku zakazujące prowadzenia nowych odwiertów u wybrzeży USA i na wybranych gruntach federalnych. Chodzi o obszar 625 mln akrów amerykańskich obejmujący tereny wschodniego i zachodniego wybrzeża USA, wschodnią cześć Zatoki Meksykańskiej i część obszaru Morza Bearinga. Prezydent Trump chce również unieważnienia wydanego w 2021 roku przez Joe Bidena zakazu budowy ropociągu Keystone XL z Kanady. Zapewne część nowych decyzji prezydenta Trumpa zostanie zaskarżonych, a inne mogą wymagać zgody Kongresu. USA pozostają największym na świecie producentem ropy naftowej, jednak rewolucja na skalę tej łupkowej, która pozwoliła zwiększyć całkowitą amerykańska produkcję ropy naftowej z niecałych 6 mln bbl/d w styczniu 2012 roku do obecnego poziomu 13,5 mln bbl/d, jest już jednak nie do powtórzenia. 

 Zgodnie z ostatnimi danymi i prognozami amerykańskiej EIA w tym roku średnioroczny poziom amerykańskiej produkcji ropy ma wzrosnąć 0,3 mln bbl/d do 13,5 mln bbl/d, a w roku 2026 osiągnąć poziom 13,6 mln bbl/d. Nowy prezydent USA zagroził też wprowadzeniem od 1 lutego 25% taryf celnych na import wszystkich dóbr z Kanady i Meksyku. Kanada jest największym dostawcą ropy naftowej do USA. Zgodnie z ostatnimi dostępnymi danymi EIA w pierwszym tygodniu stycznia USA importowały średnio 6,1 mln bbl/d ropy naftowej z tego blisko 4 mln bbl/d z Kanady i około 0,36 mln bbl/d z Meksyku. Udział ropy naftowej z Kanady w amerykańskiej strukturze importu sięgał w ostatnich latach średnio 60%. Dodatkowo prezydent USA stwierdził, że USA prawdopodobnie przestaną kupować ropę naftową z Wenezueli, choć aktualnie są to niewielkie ilości – około 0,24 mln bbl/d czyli 4% amerykańskiego importu. Prezydent Trump nie zapomniał również o OPEC. 

Przemawiając w czwartek online do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, wezwał OPEC i Arabię Saudyjską do zwiększenia produkcji ropy naftowej, aby obniżyć ceny ropy naftowej, co z kolei zmusiłoby Rosję do zakończenia wojny z Ukrainą. Ze względu na wprowadzane przez OPEC+ od listopada 2022 roku cięcia produkcji, wolne moce przerobowe OPEC w ciągu dwóch lat podwoiły się z 2,7 mln bbl/d w październiku 2022 roku do około 5,4 mln bbl/d obecnie i sa historycznie wysokie. Największe możliwości zwiększenia produkcji ma Arabia Saudyjska, której wolne moce przerobowe sięgają ponad 3 mln bbl/d, czyli 55% całkowitych wolnych mocy przerobowych 12 krajów OPEC. 

Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert
źródło: REFLEX