Aktualności

Reflex: Obniżki cen paliw w detalu dobiegają końca

REFLEX,  12.05.2023
Ceny oleju napędowego na stacjach spadły do poziomu sprzed wybuchu wojny w Ukrainie, a benzyny są obecnie najniższe od września 2022 roku. W tym tygodniu benzyna bezołowiowa 95 kosztuje 6,50 zł/l (o 12 gr/l mniej niż tydzień temu), bezołowiowa 98 – 7,10 zł/l (- 12 gr/l), olej napędowy 6,17 zł/l (- 16 gr/l), autogaz – 3,00 zł/l (- 3 gr/l). 

Obserwujemy duże różnice między minimalnymi a maksymalnymi poziomami cen poszczególnych rodzajów paliw, sięgające nawet 50 groszy na litrze. Najniższe ceny oleju napędowego na nielicznych stacjach spadły w okolice 5,87 zł/l, a benzyny Pb 95 i autogazu odpowiednio do poziomu 6,20 i 2,70 zł/l 

Za nami kolejny już tydzień spadku cen detalicznych, ale najprawdopodobniej ostatni z tak dużymi obniżkami. Początek drugiej połowy maja, ze względu na wyhamowanie obniżek na rynku hurtowym, upłynie pod znakiem większej stabilizacji cen na stacjach. Wciąż jednak będziemy spotykać stacje z niższymi niż w tym tygodniu cenami paliw na stacjach. 

Weszliśmy w okres rosnącego sezonowo popytu na benzyny, stąd duże prawdopodobieństwo, że ich ceny w kolejnych tygodniach będą rosły. Mimo prognozowanego wzrostu cen, mało prawdopodobne, że zostanie pobity ubiegłoroczny rekord na poziomie 7,97 zł/l. Jeśli chodzi o ceny oleju napędowego, większych wahań możemy się spodziewać na koniec lata. 

Ropa naftowa 

Ceny lipcowej serii kontraktów na ropę Brent spadły w piątek rano w rejon 74 USD/bbl. Ceny ropy są niecały 1 USD/bbl niższe niż przed tygodniem. 

 Amerykańska EIA zrewidowała w dół prognozy cen ropy naftowej. Zgodnie z najnowszymi szacunkami średnia cena ropy Brent ma wynieść w tym roku 79 USD/bbl, w przyszłym 74 USD/bbl.W kwietniu średnia cena ropy Brent kształtowała się na poziomie 85 USD/bbl. EIA spodziewa się wzrostu światowej konsumpcji paliw w tym roku o 1,6 mln bbl/d, natomiast w roku 2024 o 1,7 mln bbl/d. W kontekście popytu i podaży światowy rynek ropy naftowej ma być zbilansowany między trzecim kwartałem 2023 roku a pierwszym kwartałem 2024 roku. OPEC z kolei oczekuje wzrostu światowego popytu na ropę naftową w tym roku o 2,33 mln bbl/d. Prognozy wzrostu popytu dla Chin zostały zrewidowane w górę o 50 tys. bbl/d do 800 tys. bbl/d 

Na rynku europejskim podaż olejów nadal jest wysoka. Zapasy diesla i oleju opałowego w regionie ARA wzrosły 6% w skali tygodnia i są 70% wyższe niż przed rokiem.

Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert 
Źródło: www.reflex.com.pl