Aktualności

Reflex: Benzyny coraz droższe.

REFLEX, 14.04.2023
Ceny benzyny bezołowiowej 95 po podwyżkach w tym tygodniu osiągnęły poziom 6,80 zł/l, czyli najwyższy od października ubiegłego roku i tym samym są droższe od oleju napędowego średnio o 10 gr/l. 

Średnie ceny na stacjach 13.04.2023 wyniosły odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 – 6,80 zł/l (+5 gr/l), bezołowiowej 98 – 7,38 zł/l (+3 gr/l), oleju napędowego 6,70 zł/l (-1 gr/l), autogazu 3,09 zł/l (-1 gr/l). 

 Z analizy cen hurtowych, które z powodu umocnienia złotego, ale też wyhamowania wzrostu cen ropy, przestały rosnąć wynika, że w kolejnym tygodniu ceny paliw na większości stacji pozostaną stabilne. Jest szansa na dalszy spadek cen diesla, jeśli hurtowe ceny będą dalej spadać. Ceny benzyny raczej pozostaną stabilne i nie powinny rosnąć. Na stabilnym poziomie powinny utrzymać się ceny autogazu.

Ropa naftowa 
W piątek rano ceny czerwcowej serii kontraktów na ropę Brent utrzymują się w rejonie 86,30 USD/bbl. W skali tygodnia ropa Brent podrożała około 1 USD/bbl. Ceny benzyn na rynku ARA potaniały 2 USD/bbl natomiast diesla 13 USD/t. Różnica cen benzyn i diesla na rynku ARA przekroczyła już w mijającym tygodniu poziom 200 USD/t, tym samym benzyna staje się coraz droższa w stosunku do cen diesla. 

Amerykańska EIA zrewidowała w górę o 2 USD/bbl do 85 USD/bbl prognozę średniej ceny ropy Brent w 2023 roku.

OPEC spodziewa się wzrostu światowego popytu na ropę i paliwa w I kwartale tego roku o 2,1 mln bbl/d, w drugim o 2,4 mln bbl/d, w trzecim 2,5 mln bbl/d i czwartym 2,3 mln bbl/d. Średnioroczny poziom konsumpcji szacowany jest na 101,89 mln bbl/d. Światowy popyt na benzyny wzrośnie w tym roku zdaniem OPEC o 0,7 mln bbl/d, natomiast na diesla 0,6 mln bbl/d. 

Import ropy naftowej do Chin zgodnie z oficjalnymi danymi GAC wzrósł 22,5% r/r i 28,4% m/m do 52,31 mln ton (12,4 mln bbl/d).Chińskie niezależne rafinerie zwiększyły zakupy ropy rosyjskiej (głównie Urals) w marcu o blisko 40% do 6 mln ton, co jest nowym rekordem. Chiny pozostają największym odbiorcą ropy rosyjskiej, która trafia tam drogą morską i ropociągiem ESPO. Indyjska prasa natomiast powołując się na anonimowe źródła przedstawicieli sektora rafineryjnego informuje, że część indyjskich banków poinformowała już rafinerie, że nie będzie obsługiwać płatności za rosyjską ropę naftową kupioną powyżej limitu, który kraje G7 i UE ustaliły na poziomie 60 USD/bbl (na bazie FOB). Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam wzrosły już do 58,22 USD/bbl, natomiast DAP India przekroczyły poziom 70 USD/bbl. 

Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert 
Źródło: www.reflex.com.pl