Aktualności

PLATFORMA PALIWOWA od 1 lipca 2023

REFLEX, 22.06.2023
Od 1 lipca 2023 przedsiębiorstwa energetyczne oraz podmioty przywożące, prowadzące działalność w zakresie paliw ciekłych, będą miały obowiązek składania Prezesowi RARS (zamiast URE) sprawozdań drogą elektroniczną wyłącznie poprzez Platformę Paliwową. Od tego dnia zlikwidowana zostanie możliwości raportowania w formie papierowej lub za pośrednictwem e-PUAP.

Utworzenia konta w Platformie Paliwowej muszą dokonać wyłącznie podmioty realizujące wobec Prezesa URE obowiązki sprawozdawcze i informacyjne, określone w art. 4ba ust. 1, art. 43d ust. 1 oraz art. 43e ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 1385 z późn. zm.). 

PODMIOTY, KTÓRE KUPUJĄ I SPRZEDAJĄ TYLKO NAPEŁNIONE BUTLE Z GAZEM PŁYNNYM LPG lub SPRZEDAJĄ PALIWA TYLKO ZA POŚREDNICTWEM KART PALIWOWYCH NIE SĄ ZOBOWIĄZANE DO UTWORZENIA KONTA W PLATFORMIE PALIWOWEJ. 

Obowiązek utworzenia konta w Platformie Paliwowej dotyczy, zatem również przedsiębiorstw składających Prezesowi URE informacje o wykorzystywanej w działalności infrastrukturze paliw ciekłych. Od 1 lipca 2023 roku, informację tę będzie można złożyć tylko za pośrednictwem Platformy Paliwowej. Dlatego tak ważnym jest wcześniejsze utworzenie konta użytkownika w Platformie Paliwowej.


Przedsiębiorcy, którzy samodzielnie będą dokonywać czynności w Platformie Paliwowej (przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, uprawnieni do samodzielnego reprezentowania przedsiębiorstwa wspólnicy lub członkowie zarządu) nie są zobowiązani do ustanawiania pełnomocnika, czyli  w przypadku działalności gospodarczej wpisanej do CEiDG – właściciel lub wspólnik spółki cywilnej uprawniony do jednoosobowej reprezentacji podmiotu; a w przypadku podmiotów zarejestrowanych w KRS - członek zarządu / wspólnik uprawniony do jednoosobowej reprezentacji podmiotu .

W przypadku takich osób koniecznym jest WYPEŁNIENIE I WYSŁANIE ORYGINAŁÓW (WERSJA PAPIEROWA) NASTĘPUJĄCYCH DOKUMENTÓW dostępnych na stronie www.rars.gov.pl - platforma paliwowa:

1. wypełnionego oświadczenia (wzór RARS) – określającego zakres umocowania do działania w ramach czynności w Platformie Paliwowej; 
2. klauzuli informacyjnej RARS (wzór RARS) 
3. aktualnego wyciągu z CEiDG lub KRS lub innego dokumentu potwierdzającego formę prawną


Przedsiębiorcy, którzy będą dokonywać czynności w Platformie Paliwowej za pośrednictwem pełnomocnika koniecznym będzie przedłożenie w wersji papierowej:

 1. pełnomocnictwa (wzór RARS), podpisanego zgodnie z zasadami reprezentacji przedsiębiorcy 
2. aktualnego wyciągu z CEiDG lub KRS lub innego dokumentu potwierdzającego formę prawną; 
3. wypełnionego oświadczenia (wzór RARS) – określającego zakres umocowania do działania w ramach czynności w Platformie Paliwowej;
4. klauzuli informacyjnej RARS (wzór RARS) 
5. przedłożenie dowodu uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa – 17 PLN na rachunek: Centrum Obsługi Podatnika, ul. Obozowa 57, 01-161 Warszawa, nr rachunku 21 1030 1508 0000 0005 5000 0070 

 W przypadku udzielenia większej ilości pełnomocnictw, np. dla kilku pracowników, powyższe dokumenty, w tym opłatę skarbową, należy złożyć w ilości odpowiadającej liczbie umocowanych pełnomocników. 

Po otrzymaniu i zweryfikowaniu poprawności powyższych dokumentów RARS utworzy konto użytkownika oraz udostępni upoważnionym osobom konta użytkownika i loginy do jego obsługi. 
Może to potrwać do kilku dni roboczych.

Utworzenie konta będzie niezbędnym warunkiem korzystania z Platformy Paliwowej.

 Wskazane dokumenty należy przedłożyć wyłącznie listownie, w oryginałach, na adres RARS.  Nie jest możliwe przekazanie powyższych dokumentów kanałami komunikacji elektronicznej, w tym z wykorzystaniem podpisów elektronicznych /  kwalifikowanych.  

Dotychczas złożone do URE informacje i sprawozdania zachowują swoją ważność, nie ma konieczności składania ich ponownie.  

Więcej informacji: www.rars.gov.pl