Aktualności

Pierwsze monopale dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power gotowe

REFLEX, 21.10.2024
Z fabryki Steelwind w Nordenham wyruszyły pierwsze transporty monopali fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Zrealizowanych zostanie 26 transportów do portu przeładunkowego, skąd na początku 2025 wyruszą na teren budowy na morzu. 

 Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt budowy morskich farm wiatrowych w Polsce. Budowa lądowej części farmy trwa od maja 2023 roku. Zgodnie z harmonogramem prace nad budową morskiej części farmy rozpoczną się na początku 2025 roku. Zasadnicze prace nad budową części morskiej pierwszej polskiej farmy offshore wind rozpoczną się od instalacji fundamentów. Te składają się z tzw. monopala i mocowanego na jego szczycie charakterystycznego elementu przejściowego (Transition Piece - TP), na który trafia docelowo morska turbina wiatrowa. Na farmie wiatrowej zostanie zainstalowanych łącznie 78 monopali - 76 dla turbin wiatrowych oraz 2 dla morskich stacji elektroenergetycznych (OSS).

Produkcja seryjna monopali w fabryce Steelwind na potrzeby projektu Baltic Power rozpoczęła się w styczniu 2024 roku. Długość monopali może sięgać nawet 120 metrów, średnica ponad 9 m, a masa 1700 ton. Na obszarze morskiej farmy wiatrowej Baltic Power głębokości dna morza sięgają 30-45 metrów, a monopale będą wbijane nawet ponad 40 metrów w dno morskie . Monopale zostały wykonane ze specjalnej stali, odpornej na działanie warunków atmosferycznych i zasolenie wód morskich. Obecnie w Polsce nie ma firm, które zdolne są produkować całościowo monopale czy elementy przejściowe. Niemniej część elementów, tzw. secondary steel dla monopali, jak również elementów przejściowych powstaje w Polsce, m. in. w zakładach w Żarach, Niemodlinie i Skarżysku-Kamiennej.

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt ORLEN i Northland Power ,to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce i jedyny w fazie budowy. Prace postępują zgodnie z harmonogramem i planowana farma w 2026 roku włączy do krajowego systemu energetycznego ok. 1,2 GW mocy. Będzie to jednocześnie jedna z pierwszych na świecie farm, z turbinami wiatrowymi o mocy 15 MW każda. Baltic Power pokryje ok. 3% zapotrzebowania Polski na energię, tym samym ograniczając krajową emisję CO2 o ok. 2,8 miliona ton rocznie.

źródło:  Baltic Power