Aktualności
ORLEN stawia na ekologiczne stacje paliw
REFLEX, 18.05.2023
Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i instalacji do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu ORLEN zbudował stację paliw, która sama wytwarza prawie 90 proc. prądu potrzebnego do jej działania. Pilotaż innowacyjnego systemu przeprowadzono w Bydgoszczy. Już wkrótce koncern rozpocznie jego wdrażanie na kolejnych stacjach w całym kraju.
– ORLEN ma odpowiedni potencjał, żeby testować najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, dzięki którym nasza działalność będzie jeszcze bardziej ekologiczna. Nie ograniczamy się do energetyki, petrochemii czy rafinerii. Innowacje wprowadzamy również na stacjach paliw, które są wizytówką marki ORLEN. Na jednej z nich zakończyliśmy niedawno pilotaż, w którym połączyliśmy fotowoltaikę, energooszczędność i systemy do kogeneracyjnej produkcji ciepła i chłodu. W ten sposób nasza stacja ORLEN jest niemal samowystarczalna pod względem energetycznym. Wdrożenie tego rozwiązania w kolejnych lokalizacjach nie tylko ograniczy emisję dwutlenku węgla, ale spowoduje też zmniejszenie kosztów funkcjonowania sieci stacji paliw koncernu – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
System, przetestowany na jednej z bydgoskich stacji ORLEN, opiera się na kilku elementach. Podstawowym założeniem było zmniejszenie ilości energii potrzebnej do sprawnego działania obiektu. Taka stacja, na której przeprowadzono pilotaż, pobiera ok. 201 MWh energii elektrycznej rocznie. Służy ona do zasilania m.in. klimatyzatorów, chłodni czy systemów grzewczych. W Bydgoszczy zamontowano urządzenia pozwalające na bardziej efektywną produkcję ciepła i chłodu jednocześnie. Dodano do nich instalacje odzyskujące ciepło produkowane przez różne urządzenia elektryczne, takie jak lodówki i klimatyzatory. Jest ono potem wykorzystywane do podgrzewania wody w łazienkach i myjni. Wszystkie zastosowane rozwiązania pozwoliły ograniczyć zapotrzebowanie stacji na energię elektryczną do 37 MWh rocznie.
Kolejnym istotnym komponentem systemu są panele fotowoltaiczne. Dzięki nim stacja sama wytwarza zdecydowaną większość potrzebnej energii. Analizy danych z pilotażu wskazują, że w skali roku, stacja będzie w stanie wyprodukować aż 86 proc. energii niezbędnej do jej działania. System przetestowany na stacji ORLEN w Bydgoszczy został opracowany przez inżynierów z polskiej firmy IGLOO, producenta urządzeń chłodniczych, agregatów inwerterowych i kogeneracyjnych oraz pomp ciepła. W trakcie pilotażu zgromadzono dane, które posłużą do dalszej optymalizacji instalacji. Zostaną one wykorzystane przy montażu tego systemu na kolejnych stacjach sieci ORLEN.
źródło: PKN Orlen

REFLEX: Czy to już koniec obniżek cen paliw na stacjach?
REFLEX, 28.03.2025
Czytaj więcej

Sieć Intermarché uruchomiła nową stację paliw w Środzie Śląskiej
REFLEX, 26.03.2025
Czytaj więcej

Nowe gazowce we flocie ORLEN
REFLEX, 26.03.2025
Czytaj więcej

REFLEX: 10 tydzień obniżek cen paliw na stacjach
REFLEX, 21.03.2025
Czytaj więcej

PERN na Kongresie Paliwowym 2025
REFLEX, 21.03.2025
Czytaj więcej

ORLEN z rekordowym wsparciem od EBI na transformację energetyczną
REFLEX, 20.03.2025
Czytaj więcej

ORLEN dostarczy amerykańskie LNG do Ukrainy
REFLEX, 20.03.2025
Czytaj więcej

Raport ,,Przemysł i handel naftowy 2024”: koniec importu paliw z Rosji, konsumpcja w Polsce wzrasta.
REFLEX, 20.03.2025
Czytaj więcej

Grupa Unimot chce rozpocząć działalność w obszarze wydobycia gazu ziemnego
REFLEX, 17.03.2025
Czytaj więcej