Aktualności

Nowe, odnawialne paliwo HVO100 dostępne na kolejnej stacji AVIA w Polsce

REFLEX, 24.09.2024
Grupa Unimot, właściciel sieci stacji paliw AVIA w Polsce, jako pierwsza na rynku wprowadziła innowacyjne paliwo HVO100 do sprzedaży na stacji paliw w kraju. Po debiucie tego odnawialnego paliwa w Myszęcinie (woj. lubuskie) w maju 2024 roku, klienci mogą teraz zatankować HVO100 także na drugiej stacji AVIA – w Brzeźniku (woj. dolnośląskie). Stacja ta, prowadzona przez partnera na zasadzie franczyzy, znajduje się w dogodnej lokalizacji przy drodze krajowej DK94. HVO100, wytwarzane z olejów roślinnych i tłuszczów zwierzęcych, stanowi alternatywę dla poprzednich generacji paliw typu biodiesel.

Nowe, odnawialne paliwo HVO100 dostępne na kolejnej stacji AVIA w Polsce Data publikacji: 23.09.24 image Grupa Unimot, właściciel sieci stacji paliw AVIA w Polsce, jako pierwsza na rynku wprowadziła innowacyjne paliwo HVO100 do sprzedaży na stacji paliw w kraju. Po debiucie tego odnawialnego paliwa w Myszęcinie (woj. lubuskie) w maju 2024 roku, klienci mogą teraz zatankować HVO100 także na drugiej stacji AVIA – w Brzeźniku (woj. dolnośląskie). Stacja ta, prowadzona przez partnera na zasadzie franczyzy, znajduje się w dogodnej lokalizacji przy drodze krajowej DK94. HVO100, wytwarzane z olejów roślinnych i tłuszczów zwierzęcych, stanowi alternatywę dla poprzednich generacji paliw typu biodiesel. 


 HVO100 (ang. Hydrogenated Vegetable Oil) to zaawansowane technologicznie, ekologiczne rozwiązanie dla pojazdów z silnikami wysokoprężnymi. Jego niski poziom emisyjności pozwala na redukcję CO2 nawet o 90 proc. w porównaniu z konwencjonalnymi paliwami – zgodnie z danymi KOBiZE (Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami). Tak znaczne ograniczenie wynika z tego, że proces produkcji opiera się na zasadach gospodarki cyrkularnej, czyli zamkniętego obiegu surowców. To odnawialne paliwo otrzymywane jest w nowoczesnych procesach rafinacyjnych – w wyniku hydrokrakingu lub uwodornienia oleju roślinnego czy tłuszczów zwierzęcych z wykorzystaniem wodoru oraz katalizatorów w warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia.

 – Jako lider wśród niezależnych importerów paliw, cieszymy się, że możemy oferować paliwo HVO100 na kolejnej stacji AVIA – tym razem w województwie dolnośląskim. Nieustannie monitorujemy potencjał niskoemisyjnych alternatyw paliwowych i wdrażamy rozwiązania wspierające transformację energetyczną. Wprowadzenie tego produktu do multienergetycznego portfolio Grupy stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku oraz jest wyrazem naszego zaangażowania w redukcję śladu węglowego w sektorze transportu – mówi Michał Hojowski, wiceprezes zarządu ds. transformacji energetycznej w UNIMOT S.A.

W ramach strategii Grupy Unimot na lata 2024-2028, firma koncentruje się m.in. na dywersyfikacji oferty, skupiając się na zwiększaniu udziału zielonych produktów oraz usług. Wprowadzenie innowacyjnego paliwa HVO do swojego multienergetycznego portfolio jest jednym z działań wpisujących się w implementację rozwiązań wspierających transformację energetyczną Grupy UNIMOT i jej interesariuszy.

źródło: Unimot