Aktualności
PERN gotowy na wprowadzenie benzyny E10
REFLEX, 3.08.2023
Prawie 3 mln zł zainwestował już PERN w swoje laboratoria, aby przygotować się na ważną zmianę na rynku paliw, jaka czeka nas od 2024 roku. Chodzi o wdrożenie nowego formatu benzyny – 95 E10, który zawiera więcej bioetanolu niż w obecna benzyna 95 E5. Inwestycje spółki oznaczają większe bezpieczeństwo klientów odbierających paliwa z baz PERN, a w efekcie bezpieczeństwo kierowców na stacjach paliw
Wdrożenie formatu benzyny 95 E10 nastąpi od 1 stycznia 2024 r. Podstawowa różnica między tymi produktami polega na zwiększonej zawartości bioetanolu (alkoholu etylowego) z maksymalnych 5% obecnie do maksymalnie 10% w nowym formacie.
Laboratoria PERN przeprowadziły już szereg testów kontrolnych, których celem było przygotowanie do wdrożenia nowego produktu. Zostały zweryfikowane kwestie, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę w procesie logistycznym, aby zagwarantować wysoką jakość produktu.
– Rolą laboratoriów PERN jest monitorowanie jakości paliwa wprowadzanego do obrotu przez bazy PERN, tak aby było w 100% zgodne z wymaganiami. Nie byłoby to możliwe bez wcześniejszego przygotowania z naszej strony pod kątem analitycznym, tj. dostosowania zakresów pomiarowych zawartości bioetanolu w benzynie, co wiązało się z koniecznością doposażenia naszych laboratoriów w specjalistyczną aparaturę chromatograficzną o szerszym zakresie pomiarowym oraz wyższej wydajności – podkreślił Mirosław Skowron, prezes Zarządu PERN.
Na straży bezpieczeństwa klientów
Na system laboratoryjny PERN składa się łącznie 11 laboratoriów – 8 laboratoriów paliw i 3 ropy. Laboratoria ropy zlokalizowane są na terenach bazy w Adamowie i Miszewku Strzałkowskim oraz w Terminalu Naftowym w Gdańsku. Ich podstawową działalnością jest prowadzenie badań laboratoryjnych ropy naftowej, która jest transportowana i magazynowana w systemie PERN, w celu określenia jej parametrów fizykochemicznych.
Laboratoria Paliw Płynnych wykonują badania paliw, biopaliw i biokomponentów płynnych zgodnie z wymaganiami norm produktowych. Największym tego typu ośrodkiem w PERN jest Laboratorium Paliw Płynnych i Ochrony Środowiska w Nowej Wsi Wielkiej. Pozostałe laboratoria działają w bazach w Koluszkach, Boronowie, Rejowcu, Emilianowie, Woli Rzędzińskiej, Kawicach i Małaszewiczach.
Laboratoria PERN posiadają nowoczesne wyposażenie oraz doświadczoną kadrę, co daje gwarancję, że produkty które trafiają z PERN na stacje paliw, spełniają wymagania jakościowe. To ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa konsumentów. Rokrocznie otrzymują pozytywną ocenę Polskiego Centrum Akredytacji, które jest potwierdzeniem, że analizy wykonywane przez ekspertów spółki spełniają wysokie standardy, a to ma kluczowe znaczenie dla klientów i samej jakości paliw, tankowanych na stacjach.
źródło: PERN
ORLEN w gronie partnerów OGDC
REFLEX, 20.11.2024
Czytaj więcej
REFLEX: Dynamiczne zmiany cen autogazu na stacjach
REFLEX, 15.11.2024
Czytaj więcej
Unimot opublikował wyniki za III kwartał 2024 r.
REFLEX, 15.11.2024
Czytaj więcej
Grupa ORLEN w III kwartale 2024 roku osiągnęła wyniki zbliżone do III kw’23 r. w znacznie gorszych warunkach makroekonomicznych
REFLEX, 14.11.2024
Czytaj więcej
Grupa UNIMOT wyczarterowała gazowiec do transportu gazu LPG, wzmacniając łańcuch dostaw w obliczu nadchodzących sankcji
REFLEX, 12.11.2024
Czytaj więcej
Grupa ORLEN przeznaczy 3,5 mld zł na program modernizacji sieci dystrybucji energii
REFLEX, 12.11.2024
Czytaj więcej
REFLEX: Stabilne ceny paliw na długi weekend
REFLEX, 8.11.2024
Czytaj więcej
Dwa scenariusze inwestycji petrochemicznej ORLEN w Płocku
REFLEX, 7.11.2024
Czytaj więcej
Szacunkowe wyniki Unimot S.A. za III kwartał 2024 r.
REFLEX, 7.11.2024
Czytaj więcej