Aktualności
Zmiany dotyczące zgłoszenia przewozu drogowego w SENT od 1 stycznia 2025 r.
REFLEX, 2.01.2025
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązek zgłoszenia międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy do Rejestru Międzynarodowych Przewozów Drogowych (RMPD) w ramach Systemu Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) zostanie poszerzony o podmioty z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Polski podmiot, mający siedzibę w Polsce i wykonujący międzynarodowy przewozów drogowy rzeczy, na który jest wymagane zezwolenie lub z takiego zezwolenia byłby zwolniony, nie jest zobowiązany do przesyłania zgłoszenia przewozu w SENT.
Podmioty z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu będą zobowiązane do przesłania zgłoszenia przewozu w SENT w sytuacji wykonywania na terytorium Polski międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy do lub z państwa trzeciego (tj. państwa spoza UE), na który wymagane jest stosowne zezwolenie. Warto pamiętać, że obowiązek przesłania zgłoszenia przewozu w SENT jest wymagane także w przypadku, gdy umowa międzynarodowa określa zwolnienie z obowiązku posiadania takiego zezwolenia. Zgłoszenie przewozu w SENT nie jest wymagane od przewoźników z UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub EFTA, jeżeli wykonują oni przewóz drogowy, w tym przewóz kabotażowy, na podstawie przepisów rozporządzenia (WE) nr 1072/2009 dotyczącego wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych.
Stosownie do art. 28b ust. 1 i 2 ustawy o transporcie drogowym, w przypadku gdy do wykonywania przewozu drogowego rzeczy, o którym mowa w:
1/ art. 28 ust. 1 ww. ustawy (dotyczy międzynarodowego przewozu drogowego) lub art. 29 ust. 1 ww. ustawy (dotyczy przewozu kabotażowego) – tj. przez zagraniczny podmiot niemający siedziby w państwie członkowskim UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim EFTA,
2/ art. 28 ust. 1a ww. ustawy (dotyczy międzynarodowego przewozu drogowego) – tj. przez zagraniczny podmiot mający siedzibę w państwie członkowskim UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim EFTA
– jest wymagane zezwolenie albo wielokrotne zagraniczne zezwolenie wydane przez Międzynarodowe Forum Transportu (zezwolenie EKMT), a także w przypadku, gdy przepisy wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych w zakresie przewozu drogowego zwalniają z obowiązku posiadania tych zezwoleń, zaś w przypadku przewozu kabotażowego rzeczy, gdy wymagane jest zezwolenie na kabotaż, zagraniczny podmiot wykonujący taki przewóz jest obowiązany przesłać do rejestru zgłoszeń w ramach systemu monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT) przed rozpoczęciem przewozu na terytorium Polski, zgłoszenie takiego przewozu i uzyskać dla tego zgłoszenia numer referencyjny.
Obowiązek ten wprowadziła ustawa z 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym i obowiązuje on podmioty zagraniczne z państw spoza UE od 1 listopada 2024 r., zaś podmioty zagraniczne z państw UE będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 r.
źródło: MI
REFLEX: Ruch cen paliw na stacjach niewielki, w hurcie taniej
REFLEX, 31.01.2025
Czytaj więcej
Sojusz biznesu z nauką - innowacyjne e-paliwa
31.01.2025
Czytaj więcej
Ponad 5 miliardów złotych (1,25 mld USD) na strategiczne inwestycje ORLENu
REFLEX, 29..01.2025
Czytaj więcej
Rusza program „NaszEauto”. Do 40 tys. zł dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego
REFLEX, 28.01.2025
Czytaj więcej
Wynajem samochodu z ekonomicznym spalaniem – top 10 samochodów
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Czytaj więcej
REFLEX: Pierwsze reakcje na spadek cen ropy i umocnienie złotego
REFLEX, 24.01.2025
Czytaj więcej
GAZ-SYSTEM zakończył rozbudowę Terminala LNG w Świnoujściu
REFLEX, 22.01.2025
Czytaj więcej
Reflex: Ceny paliw najwyższe od 5 miesięcy
REFLEX, 17.01.2025
Czytaj więcej
AsstrA-Associated Traffic AG testuje paliwo HVO100 na stacji AVIA w Myszęcinie
REFLEX, 16.01.2025
Czytaj więcej