Aktualności

Zmiany dotyczące zgłoszenia przewozu drogowego w SENT od 1 stycznia 2025 r.

REFLEX, 2.01.2025
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązek zgłoszenia międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy do Rejestru Międzynarodowych Przewozów Drogowych (RMPD) w ramach Systemu Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) zostanie poszerzony o podmioty z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Polski podmiot, mający siedzibę w Polsce i wykonujący międzynarodowy przewozów drogowy rzeczy, na który jest wymagane zezwolenie lub z takiego zezwolenia byłby zwolniony, nie jest zobowiązany do przesyłania zgłoszenia przewozu w SENT.

Podmioty z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu będą zobowiązane do przesłania zgłoszenia przewozu w SENT w sytuacji wykonywania na terytorium Polski międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy do lub z państwa trzeciego (tj. państwa spoza UE), na który wymagane jest stosowne zezwolenie. Warto pamiętać, że obowiązek przesłania zgłoszenia przewozu w SENT jest wymagane także w przypadku, gdy umowa międzynarodowa określa zwolnienie z obowiązku posiadania takiego zezwolenia. Zgłoszenie przewozu w SENT nie jest wymagane od przewoźników z UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub EFTA, jeżeli wykonują oni przewóz drogowy, w tym przewóz kabotażowy, na podstawie przepisów rozporządzenia (WE) nr 1072/2009 dotyczącego wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych. 

 Stosownie do art. 28b ust. 1 i 2 ustawy o transporcie drogowym, w przypadku gdy do wykonywania przewozu drogowego rzeczy, o którym mowa w: 

1/ art. 28 ust. 1 ww. ustawy (dotyczy międzynarodowego przewozu drogowego) lub art. 29 ust. 1 ww. ustawy (dotyczy przewozu kabotażowego) – tj. przez zagraniczny podmiot niemający siedziby w państwie członkowskim UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim EFTA, 

2/ art. 28 ust. 1a ww. ustawy (dotyczy międzynarodowego przewozu drogowego) – tj. przez zagraniczny podmiot mający siedzibę w państwie członkowskim UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim EFTA 

 – jest wymagane zezwolenie albo wielokrotne zagraniczne zezwolenie wydane przez Międzynarodowe Forum Transportu (zezwolenie EKMT), a także w przypadku, gdy przepisy wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych w zakresie przewozu drogowego zwalniają z obowiązku posiadania tych zezwoleń, zaś w przypadku przewozu kabotażowego rzeczy, gdy wymagane jest zezwolenie na kabotaż, zagraniczny podmiot wykonujący taki przewóz jest obowiązany przesłać do rejestru zgłoszeń w ramach systemu monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT) przed rozpoczęciem przewozu na terytorium Polski, zgłoszenie takiego przewozu i uzyskać dla tego zgłoszenia numer referencyjny. 

 Obowiązek ten wprowadziła ustawa z 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym i obowiązuje on podmioty zagraniczne z państw spoza UE od 1 listopada 2024 r., zaś podmioty zagraniczne z państw UE będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 r.

źródło: MI