Aktualnie znajdujesz się: Strona główna | Wszystkie wiadomości | Wiadomości | Rozbita grupa przestępcza wyłudzająca podatek VAT

Kategorie

Partnerzy

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013
zdj. Fotolia

Rozbita grupa przestępcza wyłudzająca podatek VAT

Dodano: 09.10.2019

/REFLEX, 9-10-2019/ Funkcjonariusze KAS i CBŚP we współpracy z Prokuraturą Regionalną w Szczecinie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są m.in. o oszustwa podatkowe czy pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw. Podczas akcji na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego zatrzymano 10 osób. Uszczuplenia Skarbu Państwa oszacowano na ponad 1,5 mln zł.

Śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych i praniem pieniędzy pochodzących z przestępstw toczy się od ponad roku. Z zebranego materiału wynika, że grupa mogła działać od 2013 roku do początku 2017 roku. 
W tym czasie w ramach różnych podmiotów gospodarczych wystawiano deklaracje podatkowe, które nie odzwierciedlały właściwego stanu faktycznego, w celu uchylania się od opłacania należnego podatku VAT. Nierzetelne faktury VAT, pozorujące obrót gospodarczy miały udaremnić lub znaczne utrudnić stwierdzenie legalności środków finansowych pochodzących z popełnienia czynów zabronionych. Działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia należności państwowych w kwocie ponad 1,5 mln zł.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji współdziałając z funkcjonariuszami KAS z Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim i Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie zatrzymali 10 osób. Wśród zatrzymanych znajdował się m.in. adwokat podejrzany o pranie pieniędzy. 
W trakcie działań prowadzonych na terenie woj. mazowieckiego i łódzkiego, przy udziale pracowników Zachodniopomorskiego UCS, przeszukano miejsca zamieszkania podejrzanych oraz siedziby podmiotów gospodarczych. Do dalszej analizy zabezpieczono dokumentację, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono m.in. dwa samochody warte 235 tys. zł.
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy czy oszustw podatkowych. 

źródło: KAS

Zobacz także:

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013

REKLAMA

Hurtowe ceny paliw Gaz łupkowy Detaliczne ceny paliw w Polsce

Notowania walut

Zapisz się do newslettera!

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce w sprawie Cookies. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia