Aktualnie znajdujesz się: Strona główna | Wszystkie wiadomości | Wiadomości | Wiceminister Gawęda w Krynicy o europejskich projektach energetycznych

Kategorie

Partnerzy

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013
zdj. ME

Wiceminister Gawęda w Krynicy o europejskich projektach energetycznych

Dodano: 04.09.2019

/BM REFLEX, 4-09-2019/Odpowiedzialna polityka energetyczna powinna respektować trzy równoważne cele: konkurencyjność, zrównoważony rozwój oraz bezpieczeństwo dostaw. Dlatego transformacja energetyczna w Unii Europejskiej powinna zapewnić europejskim konsumentom dostęp do pewnych dostaw energii po akceptowalnych cenach i przy minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko – powiedział wiceminister energii Adam Gawęda podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy 3 września 2019 r.

Stałe pokrywanie zapotrzebowania na energię jest niezbędne nie tyko dla dobrego funkcjonowania gospodarki, staje się również kluczowym elementem polityki zagranicznej państw, dlatego Unia Europejska by zapewnić bezpieczeństwo i zwiększenie efektywności tej branży, dąży do większej integracji regionalnych rynków energii oraz dywersyfikacji źródeł.
 
Wspólny rynek energii Unii Europejskiej w swym docelowym kształcie ma zapewnić brak dyskryminacji w dostępie do sieci dla dostawców i konsumentów energii, gwarantując kluczową rolę odbiorcom. Nowa struktura rynku zakłada także skuteczniejszą integrację OZE z systemami elektroenergetycznymi Wspólnoty i ich wynagradzanie na zasadach rynkowych.
 
Polska realizuje inwestycje w wewnętrzną infrastrukturę elektroenergetyczną, która jednocześnie pozwala na zwiększanie zdolności przesyłowych połączeń transgranicznych. – Przykładem takiej solidarności regionalnej są polskie działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, nie tylko własnych odbiorców, ale także partnerów z państw bałtyckich, dążąc do synchronizacji systemów elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z obszarem Europy kontynentalnej – argumentował wiceminister Gawęda.
 
W zakresie wspierania budowy infrastruktury energetycznej ważną rolę pełni fundusz „Łącząc Europę” dofinansowując najważniejsze projekty UE, mające miano projektów wspólnego zainteresowania (tzw. PCI). W ramach PCI wybudowano m.in. połączenie elektroenergetyczny pomiędzy Polską i Litwą Lit-Pol Link a także będzie budowany kabel podmorski Polska - Litwa. 
 
Bardzo istotnym elementem transformacji energetycznej tak w wymiarze krajowym jak i Wspólnoty jest wsparcie unijnych funduszy. Oprócz środków dotychczasowych pewną nadzieje daje także zapowiedź nowej Przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, przedstawienia przez KE propozycji utworzenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wspomniana koncepcja wychodzi naprzeciw zgłaszanemu przez Polskę od początku negocjacji również długookresowej strategii UE.


żródło: ME 


Zobacz także:

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013

REKLAMA

Hurtowe ceny paliw Gaz łupkowy Detaliczne ceny paliw w Polsce

Notowania walut

Zapisz się do newslettera!

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce w sprawie Cookies. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia