Aktualnie znajdujesz się: Strona główna | Wszystkie wiadomości | BM Reflex: Czy paliwa na stacjach będą drożeć?

Kategorie

Partnerzy

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013
zdj. Fotolia

BM Reflex: Czy paliwa na stacjach będą drożeć?

Dodano: 02.08.2019

/BM REFLEX, 2-08-2019/ Ruchy cen paliw na stacjach, patrząc na zmiany średnich poziomów cen w kraju, są od 5 tygodni symboliczne. Większe zmiany notujemy w przypadku autogazu, który ponownie tanieje o 2 gr/l, a od początku wakacji jest już tańszy o ok. 10 gr/l. Na rynku hurtowym ceny diesla wzrosły do poziomu najwyższego od końca maja tego roku, natomiast benzyna osiągnęła poziom z połowy lipca.

Średnie ceny paliw na stacjach 1 sierpnia ukształtowały się na następujących poziomach dla: benzyny bezołowiowej 95 5,17 zł/l, bezołowiowej 98 5,48 zł/l, oleju napędowego 5,09 zł/l i autogazu 2,05 zł/l,  a średnie zmiany cen w skali tygodnia mieszczą się w przedziale +/- 2 grosze na litrze.

O dużej stabilizacji na rynku detalicznym może świadczyć fakt, ze od początku wakacji cena benzyny bezołowiowej 95 mieści się w przedziale 5,16 – 5,17 zł/l, a oleju napędowego 5,08 – 5,09 zł/l.  

W pierwszej połowie tygodnia ceny ropy Brent wzrosły w okolice 65 USD/bbl. Wzrostom sprzyjały planowane wznowienie rozmów na linii Chiny - USA, sytuacja na Bliskim Wschodzie  oraz najnowsze dane o zapasach. DOE potwierdził dalszy spadek  zapasów w USA odpowiednio: ropy o 8,5 mln bbl, benzyn o 1,8 mln bbl, destylatów o 0,9 mln bbl.
Sytuacja zaczęła się zmieniać po decyzji FED o obniżeniu stóp procentowych, a to co ostatecznie wpłynęło na wyprzedaż na rynku ropy naftowej to zapowiedzi Prezydenta USA Donalda Trumpa, który napisał w czwartek na Twitterze, że 1 września nałoży kolejne, 10-procentowe cła na chińskie dobra eksportowe o wartości 300 mld USD i to mimo,  że w tym tygodniu rozpoczęła się kolejna tura negocjacji handlowych między Waszyngtonem a Pekinem.  W konsekwencji ceny ropy Brent spadły o 4,55 USD/bbl do poziomu 60,50 USD/bbl.

Odnotowany w czwartek 7 % spadek cen ropy przyniesie wyhamowanie podwyżek w  hurcie, ale korekta cen hurtowych może być niewystarczająca, aby uniknąć wzrostu cen na stacjach.  W porównaniu do cen sprzed dwóch tygodni  hurtowe ceny benzyn i diesla w krajowych rafineriach wzrosły o 90 i 115 PLN/1000l netto. Dlatego przy obecnym poziomie marży detalicznej, utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo, że w przyszłym tygodniu ceny detaliczne wzrosną o kilka groszy na litrze.
 
Komentarz: Urszula Cieślak
BM REFLEX


Zobacz także:

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013

REKLAMA

Hurtowe ceny paliw Gaz łupkowy Detaliczne ceny paliw w Polsce

Notowania walut

Zapisz się do newslettera!

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce w sprawie Cookies. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia