Aktualnie znajdujesz się: Strona główna | Wszystkie wiadomości | Wiadomości | Akt oskarżenia w sprawie uszczuplenia podatku VAT na ponad 100 milionów złotych

Kategorie

Partnerzy

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013
fot.fotolia

Akt oskarżenia w sprawie uszczuplenia podatku VAT na ponad 100 milionów złotych

Dodano: 08.07.2019

/BM Reflex, 8-07-2019/ Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach 21 maja 2019 roku skierowano do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko Adrianowi A. Postępowanie to dotyczyło uszczuplenia podatku VAT w obrocie paliwami płynnymi.

„Znikający podatnicy”
 
W toku postępowania prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalił, że oskarżony kontrolował dwie spółki pełniące rolę tzw. „znikających podatników”. Ich rolą było wystawianie fikcyjnych faktur VAT dokumentujących rzekomą sprzedaż paliw przez wyżej wymienione spółki.
 
W wyniku działalności spółek kontrolowanych przez oskarżonego wystawiono 2624 stwierdzających nieprawdę faktur VAT, które posłużyły do uszczuplenia podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 100 milionów złotych.
 
Adrian A. jest oskarżony łącznie o dziewięć przestępstw w tym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany  z art. 258 par. 1 kodeksu karnego oraz pranie pieniędzy kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5 kk. Ponadto oskarżonemu zarzucono popełnienie przestępstw skarbowych.
 
Oskarżonemu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
 
Grupa zajmowała się dystrybucją paliw płynnych
 
Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach w marcu 2019 roku skierował akt oskarżenia wobec pozostałych członków zorganizowanej grupy przestępczej.
 
W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się dystrybucją paliw płynnych nieopodatkowanych podatkiem do towarów i usług, dokonała uszczuplenia w podatku VAT w łącznej kwocie ponad 160 milionów złotych.
 
Grupa wystawiła 5 tysięcy faktur VAT na kwotę ponad 850 milionów złotych
 
W toku śledztwa ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza, której członkiem był także Adrian A. wystawiła łącznie prawie 5 tysięcy stwierdzających nieprawdę faktur VAT, dokumentujących łączną wartość brutto zafakturowanych transakcji w kwocie ponad 850 milionów złotych.
 
Zabezpieczono sportowy samochód
 
W toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych o łącznej wartości ponad 3,6 milionów złotych. Wśród zabezpieczonych u organizatora przestępczego procederu Arkadiusza S. składników majątkowych znajdują się m.in. samochód marki Ferrari o wartości miliona złotych oraz dwa zegarki wycenione na kwoty 112.000 złotych oraz 97.000 złotych.
 
„Wirtualne biura”
 
Jak ustalili prokuratorzy zaangażowane w proceder spółki w celu uniemożliwienia zabezpieczenia dokumentacji źródłowej były zbywane obcokrajowcom. Ponadto firmy posługiwały się adresami „wirtualnych biur” pod którymi rzekomo prowadziły działalność.
 
Kawa doprowadziła do rozbicia kolejnej grupy
 
Podczas czynności związanych z zabezpieczeniem dokumentacji jednej ze spółek, w wyniku przeszukania jej pomieszczeń ujawniono 23.754 kg kawy zapakowanej w podrobione opakowania z logo znanego producenta kawy. Było to początkiem nowego wątku śledztwa – w toku którego rozbito kolejną zorganizowaną grupę przestępczą.
 
Żródło: Dział Prasowy
Prokuratura KrajowaZobacz także:

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013

REKLAMA

Hurtowe ceny paliw Gaz łupkowy Detaliczne ceny paliw w Polsce

Notowania walut

Zapisz się do newslettera!

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce w sprawie Cookies. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia