Aktualnie znajdujesz się: Strona główna | Wszystkie wiadomości | Wiadomości | Rynek energii odnawialnej w Polsce na EKG w Katowicach

Kategorie

Partnerzy

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013
zdj. mat. prasowe ME

Rynek energii odnawialnej w Polsce na EKG w Katowicach

Dodano: 16.05.2019

/BM REFLEX, 16-05-2019/ Istotną rolę odnawialnych źródeł w przebudowie polskiego miksu energetycznego określa projekt „Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku”. Jednak w celu poprawy stabilności pracy źródeł OZE, naturalnym sprzymierzeńcem są również inne sektory energetyki, mogące wpływać na stabilizację pracy sieciowej. Koniecznym jest więc współistnienie różnych źródeł wytwórczych w systemie energetycznym - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas panelu poświęconego „Rynkowi energii odnawialnej w Polsce„ na EKG w Katowicach, 15 maja 2019 roku.

W polskich warunkach głównym źródłem energii odnawialnej jest wiatr, następnie energia słoneczna i woda. Mamy duże wykorzystanie wiatru, obecnie około 6 tys. MW w farmach wiatrowych na lądzie. Tempo rozwoju źródeł odnawialnych przybierze na sile zwłaszcza po 2025 r., kiedy rozwój technologiczny prawdopodobnie umożliwi bezpieczny przyrost OZE w systemie energetycznym oraz bez zbytniego obciążenia finansowego gospodarki.
 
- Szczególny potencjał w wykorzystaniu energii wiatru upatrujemy w energetyce wiatrowej na morzu. Przewiduje się, że pierwsza morska farma wiatrowa zostanie włączona do bilansu elektroenergetycznego po 2025 r. –argumentował wiceminister.
 
Do 2040 r. na morzu może być zainstalowanych nawet 10 GW mocy wiatrowych. Z racji istniejącego potencjału dla sektora offshore na Bałtyku, należy podkreślić, że Polska poważnie traktuje wykorzystanie tej technologii, oczywiście jeśli tylko pojawią się w przyszłości adekwatne możliwości magazynowania oraz przesyłania tak wytworzonej energii. Ministerstwo Energii zakłada, iż nastąpi to w okolicach roku 2030. Do tego czasu rozbudowa poszczególnych lokalnych źródeł OZE musi być skorelowana z modernizacją tradycyjnych mocy wytwórczych.
 
Według wiceministra Tobiszowskiego obecnie trwają w ME prace koncepcyjne nad założeniami prawnymi dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Zmiana regulacji w obszarze przepisów prawa energetycznego powinna wprowadzać nowe rozwiązania systemowe. Regulacje krajowe w dotychczasowym brzmieniu nie zapewniają skutecznego kształtowania tej polityki.

źródło: ME


Zobacz także:

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013

REKLAMA

Hurtowe ceny paliw Gaz łupkowy Detaliczne ceny paliw w Polsce

Notowania walut

Zapisz się do newslettera!

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce w sprawie Cookies. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia