Aktualnie znajdujesz się: Strona główna | Wszystkie wiadomości | BM Reflex: Stabilizacja cen paliw na stacjach.

Kategorie

Partnerzy

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013
zdj. Fotolia

BM Reflex: Stabilizacja cen paliw na stacjach.

Dodano: 10.05.2019

/BM REFLEX, 10-05-2019/ Na większości stacji w tym tygodniu ceny paliw pozostały stabilne, co pozwoliło na utrzymanie średnich cen w kraju na niezmienionym poziomie. Średnie detaliczne ceny paliw na dzień 9-05-2019 ukształtowały się na następującym poziomie: benzyna bezołowiowa 95 – 5,22 zł/l, benzyna bezołowiowa 98 - 5,52 zł/l, olej napędowy – 5,18zł/l, autogaz – 2,23 zł/l. Ceny benzyn i diesla są wyższe niż przed rokiem o około 23 – 24 gr/l, a autogazu o około 10 gr/l.

Na hurtowym rynku paliw w mijającym tygodniu odnotowaliśmy z kolei spadki cen zarówno benzyn jak i oleju napędowego, z tym, że skala obniżek bardziej widoczna jest w przypadku benzyny. I tak hurtowe ceny benzyny spadły w okresie 3 – 10 maja o około 8 – 10 groszy na litrze, a oleju napędowego o 2,5 -4,5 gr/l. W tej sytuacji wraz z nowymi dostawami paliw na stacje, jest szansa na obniżki cen detalicznych o kilka groszy, ale nie na wszystkich stacjach. Należy dodać, że kosztem marży część operatorów nie przeniosła wcześniejszych podwyżek cen w hurcie na stacje i dopiero bieżące, tańsze dostawy pozwalają na poprawę sytuacji i realizację założonej marży detalicznej.

Jednocześnie utrzymanie cen w hurcie na obecnym, niższym poziomie lub dalsze obniżki przez kilka kolejnych dni może przyczynić się do korekty cen w dół na wszystkich stacjach. Jeśli ceny w hurcie zaczną ponownie rosnąć, to szanse na obniżki będą niewielkie.  
 
Ceny ropy naftowej Brent w Londynie po spadku na początku tygodnia w rejon 69 USD/bbl powracają w piątek rano w okolice 71 USD/bbl i rynek czeka na efekt dwudniowych chińsko-amerykańskich rozmów.
Z jednej strony USA podwyższają cła na chińskie towary wartości 200 mld USD, z drugiej trwają nadal rozmowy. Prezydent USA stwierdził w czwartek, że osiągnięcie porozumienia jest nadal możliwe, co poprawiło nieco rynkowy sentyment. Na drugi plan schodzi geopolityka i rosnące napięcie na linii USA-Iran, choć ten czynnik będzie nam zapewne towarzyszył przez kolejne kilka miesięcy.
Obecnie wydaje się,  że to przyszłość porozumienia handlowego USA-Chiny zadecyduje o kierunku zmian cen ropy naftowej w krótkim terminie.
 
Tymczasem Chiny zwiększają zakupy ropy naftowej co z pewnością ma związek z amerykańskimi sankcjami na Iran.  Zgodnie z danymi Generalnej Administracji Celnej w kwietniu import ropy do Chin osiągnął nowy rekordowy poziom 10,68 mln bbl/d co oznacza wzrost w skali roku o blisko 11%.Średni tempo wzrostu importu ropy po pierwszych czterech miejscach sięgnęło 8,9%.
W kontekście oczekiwanego spadku eksportu ropy irańskiej interesująca będzie reakcja Arabii Saudyjskiej. Największy producent OPEC utrzymuje obecnie swoją produkcję na poziomie około 9,82 mln bbl/d czyli najniższym od ponad 4 lat i blisko 0,5 mln bbl/d poniżej ustalonego w ramach porozumienia krajów OPEC i poza OPEC limitu produkcji.
 
 
Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert
BM REFLEX


Zobacz także:

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013

REKLAMA

Hurtowe ceny paliw Gaz łupkowy Detaliczne ceny paliw w Polsce

Notowania walut

Zapisz się do newslettera!

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce w sprawie Cookies. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia