Aktualnie znajdujesz się: Strona główna | Wszystkie wiadomości | BM Reflex: Benzyna na poziomie cen diesla

Kategorie

Partnerzy

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013
fot.fotolia

BM Reflex: Benzyna na poziomie cen diesla

Dodano: 12.04.2019

Siódmy tydzień z rzędu, w ślad za drożejącą ropą naftową obserwujemy w kraju podwyżki cen benzyn. W minionym tygodniu średnia krajowa cena benzyny Pb95 wzrosła 6 gr./l do 5,12 pln/l. W sumie od końca lutego ceny benzyny wzrosły już 45 gr./l. Powodów do narzekań nie mają natomiast kierowcy tankujący autogaz. Średnia krajowa cena tego paliwa to 2,19 pln/l i co istotne zauważalnie rośnie różnica detalicznych cen autogazu i benzyny. Obecnie autogaz jest średnio 2,92 pln/l tańszy niż litr benzyny Pb95.Ostatni raz tak dużą różnicę cen tych dwóch gatunków paliw obserwowaliśmy w czerwcu 2018 roku.


 Aktualnie benzyna Pb95 na krajowych stacjach jest średnio 6 gr./l tańsza niż olej napędowy, za litr którego płacimy w kraju  średnio  jeszcze 5,18 pln/l. Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce za litr benzyn Pb95 i diesla zapłacimy tyle samo, problem w tym, że jednocześnie więcej.
Mijający tydzień przynosi nam bowiem kontynuację podwyżek hurtowych cen benzyn i diesla. Pb95 w hurcie podrożała w skali tygodnia 12 gr/l brutto, diesel zaś 8,5 gr./l. Przedświąteczny tydzień może zatem przynieść  dalszy wzrost detalicznych cen paliw  o 5-10 gr./l. Mogą to być jednak już ostanie podwyżki cen paliw w perspektywie kilku tygodni, z tego względu, że tempo wzrostu cen ropy naftowej wyhamowało. Co prawda  ceny ropy Brent w Londynie szósty tydzień z rzędu kończą zwyżkami, ale tygodniowa skala wzrostu cen to niecały 1 USD/bbl. W piątek rano ropa Brent kosztuje 71 USD/bbl, jest najdroższa od listopada 2018 roku i rynek może mieć problemy z kontynuacją wzrostów powyżej poziomu 72 USD/bbl.
Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) zgodnie z najnowszymi prognozami pozostawiła na niezmienionym poziomie 1,4 mln bbl/d szacunki tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w tym roku. IEA dostrzega jednak mieszane sygnały płynące ze światowej gospodarki, tak więc rośnie ryzyko rewizji tych prognoz w dół. Konsumpcja ropy w samych krajach OECD w IV kwartale 2018 roku spadła 0,3 mln bbl/d i było to największe kwartalne tempo spadku popytu od końca 2014 roku. Malejący trend konsumpcji był kontynuowany również w I kwartale tego roku. Jeśli chodzi o podażową stronę rynku ropy naftowej, IEA wskazuje, że aktualny światowy poziom produkcji 99,2 mln bbl/d jest blisko 3 mln bbl/d poniżej szczytu z listopada 2019.
W marcu produkcja ropy w krajach OPEC spadła do 30,1 mln bbl/d, natomiast w drugim kwartale tego roku zapotrzebowanie na ropę z krajów OPEC ma wynieść 30,9 mln bbl/d. Aktualne wolne moce produkcyjne w krajach OPEC to 2,8 mln bbl/d.

 
 
Komentarz: Rafał ZywertZobacz także:

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013

REKLAMA

Hurtowe ceny paliw Gaz łupkowy Detaliczne ceny paliw w Polsce

Notowania walut

Zapisz się do newslettera!

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce w sprawie Cookies. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia