Aktualnie znajdujesz się: Strona główna | Wszystkie wiadomości | Wiadomości | Ropa z Angoli dla PKN ORLEN

Kategorie

Partnerzy

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013
zdj. Fotolia

Ropa z Angoli dla PKN ORLEN

Dodano: 03.12.2018

/BM REFLEX, PKN ORLEN konsekwentnie dywersyfikuje kierunki dostaw ropy. Angola jest drugim po Nigerii krajem Afryki Zachodniej z którego Koncern sprowadzi surowiec. Około milion baryłek trafi do Naftoportu w Gdańsku już w lutym 2019 roku.

Poszerzenie portfolio naszych dostawców ropy ma dla Grupy Kapitałowej ORLEN strategiczne znaczenie. Tylko na przestrzeni ostatnich miesięcy zakontraktowaliśmy dostawy spot ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Nigerii. Mimo końca roku nie zwalniamy tempa i do grona naszych kontrahentów dołącza drugi pod względem ilości wydobycia kraj w Afryce. Nie wykluczamy umocnienia pozycji PKN ORLEN w tym regionie. Dzięki tak mocnej dywersyfikacji kierunków zaopatrzenia dbamy nie tylko o rozwój PKN ORLEN, ale także bezpieczeństwo energetyczne kraju - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

130 tys. ton ropy Nemba, uzupełni realizowane przez PKN ORLEN dostawy spot. Gatunek ten charakteryzuje się niższą zawartością siarki niż ropa REBCO, a struktura uzysków z jej przerobu dobrze wpisuje się w popyt na gotowe produkty naftowe na polskim rynku. Spółka konsekwentnie bada możliwości zakupu i stopień komplementarności różnych gatunków ropy ze stosowanymi technologiami w swoich europejskich rafineriach.

W ramach polityki dywersyfikacji kierunków dostaw prowadzonej przez PKN ORLEN 30% ropy przerabianej przez koncern pochodzi spoza kierunku rosyjskiego. W latach 2007-2013 udział ten wynosił ponad 90%. Grupa Kapitałowa ORLEN konsekwentnie poszukuje nowych rynków i poszerza zarówno portfel dostawców, jak i gatunki ropy. W ostatnim czasie zakontraktowany został surowiec z Nigerii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rafinerie z Grupy ORLEN przerabiały już m.in. surowiec pochodzący z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Wenezueli, Norwegii czy Stanów Zjednoczonych. Koncern dysponuje również obowiązującymi umowami terminowymi z producentami ze Wschodu i Zatoki Perskiej, które zabezpieczają dostawy do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie.

Infografika_dostawy z Angoli.JPG

źródło: PKN Orlen Zobacz także:

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013

REKLAMA

Hurtowe ceny paliw Gaz łupkowy Detaliczne ceny paliw w Polsce

Notowania walut

Zapisz się do newslettera!

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce w sprawie Cookies. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia