Aktualnie znajdujesz się: Strona główna | Wszystkie wiadomości | Wiadomości | Zakończono budowę jednego z gazociągów Korytarza Północ-Południe

Kategorie

Partnerzy

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013
zdj. Fotolia

Zakończono budowę jednego z gazociągów Korytarza Północ-Południe

Dodano: 13.09.2017

/BM REFLEX, 13-09-2017/ GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu relacji Czeszów – Wierzchowice. Wspólnie z pozostałymi gazociągami, które powstają na Dolnym Śląsku, gazociąg ten umożliwi transport zwiększonych ilości gazu z północy na południe kraju.

Gazociąg wysokiego ciśnienia Czeszów – Wierzchowice o długości ok. 14 km i średnicy 1000 mm zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim na terenie gmin Zawonia i Krośnice. Jest on częścią zachodniej nitki Korytarza Gazowego Północ – Południe, który umożliwi pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. Wartość całej inwestycji to 91 mln PLN.

DOFINANSOWANIE Z UNII EUROPEJSKIEJ

Budowa gazociągu była współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dofinansowanie wyniosło 47,7 mln złotych.

KORYTARZ PÓŁNOC – POŁUDNIE

Korytarz Północ-Południe połączy Terminal LNG w Świnoujściu (wraz z planowanym gazociągiem Baltic Pipe), przez południową Polskę, Republikę Czeską, Słowację i Węgry, z terminalem LNG w Chorwacji.
 
Projekt Korytarza na terenie Polski obejmuje wybudowanie nitki wschodniej oraz nitki zachodniej, w skład której wchodzi m.in. gazociąg Czeszów – Wierzchowice. Głównym celem budowy Korytarza Północ – Południe w części zachodniej jest zwiększenie zdolności przesyłowej pomiędzy Polską a Czechami poprzez modernizację i budowę systemów przesyłowych po obu stronach granicy wraz z interkonektorem Polska – Czechy. Zapewni to możliwość przesyłania gazu w obu kierunkach.

Realizacja Korytarza pozwoli także budować pełną niezależność Polski w zakresie dostaw gazu i integrować system europejski. Konsekwentnie rozbudowywany system przesyłowy i połączenia transgraniczne otworzą nowe perspektywy rozwoju i umocnią pozycję spółki w kraju i w Europie. „Posiadamy nowe źródła gazu, jak Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zrobiliśmy kolejny krok ku budowie Baltic Pipe. Żeby był możliwy przesył tego gazu do polskiej gospodarki, także z północy na południe kraju, niezbędne jest rozbudowanie wewnętrznej sieci przesyłowej. Gazociąg Czeszów – Wierzchowice przybliża nas do osiągnięcia tego celu” - powiedział Artur Zawartko, Wiceprezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

PROJEKT O ZNACZENIU WSPÓLNOTOWYM

W 2013 roku Komisja Europejska wpisała Korytarz Północ – Południe na listę projektów o znaczeniu wspólnotowym. Na liście tej znajduje się również pięć innych inwestycji GAZ-SYSTEM: połączenie Polska – Litwa, Baltic Pipe, rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu, rozbudowa punktów wyjścia z Gazociągu Jamalskiego oraz połączenie Polska – Słowacja. Nadanie tym projektom statusu PCI dowodzi, że rozbudowa infrastruktury gazowej w Europie jest traktowana w sposób szczególnie ważny.

źródło: Gaz-System 

Zobacz także:

Materiał wydrukowany z portalu www.reflex.com.pl © 2013

REKLAMA

Hurtowe ceny paliw Gaz łupkowy Detaliczne ceny paliw w Polsce

Notowania walut

Zapisz się do newslettera!

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce w sprawie Cookies. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia