Aktualności

REFLEX: Ruch cen paliw na stacjach niewielki, w hurcie taniej

REFLEX, 31.01.2025
W mijającym tygodniu hurtowe ceny paliw dalej spadały, po tym jak ceny surowca spadły w rejon 76 USD/bbl. Korekcie w dół w dalszym ciągu sprzyjała też sytuacja na rynku walutowym. 

 Dzisiaj hurtowe ceny benzyny bezołowiowej 95 są niższe o 55 zł/1000 niż w ubiegły piątek, natomiast olej napędowy jest tańszy o 135 zł/1000l. Sądząc po skali obniżek na rynku hurtowym można było oczekiwać większego spadku średnich poziomów cen w kraju. Ten jednak jest niewielki. W porównaniu do ubiegłego tygodnia, w którym również notowaliśmy obniżki w detalu, średnie ceny paliw spadły maksymalnie do 3 gr/l. Brak większych obniżek wynika głównie z niskiego poziomu marży detalicznej. Jeśli ceny hurtowe będą dalej spadały to utrzyma się szansa na dalsze obniżki cen na stacjach. 

 30 stycznia br. średnie ceny paliw na stacjach wyniosły odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 6,22 zł/l (-2 gr/l), bezołowiowej 98 6,96 zł/l (-1 gr/l), oleju napędowego 6,37 zł/l (-3 gr/l) i autogazu 3,27 zł/l (bz).

 Średniomiesięczna cena benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego w styczniu tego roku jest niższa wobec 2024 roku odpowiednio o 9 i 12 groszy na litrze, natomiast benzyna 98 i LPG są wyższe odpowiednio o 11 i 34 grosze na litrze. 

 W okresie 3 - 9.02.2025 stycznia br. średnie ceny detaliczne będą się kształtowały na poziomie odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 6,18 – 6,23 zł/l, bezołowiowej 98 6,90 – 6,95 zł/l, oleju napędowego 6,33– 6,38 zł/l autogazu 3,23 – 3,27 zł/l. 

 Ropa naftowa 
 Drugi tydzień z rzędu na rynku ropy naftowej kończy się spadkami. W piątek rano ceny marcowej serii kontraktów na ropę Brent utrzymują się w rejonie 76 USD/bbl, a w skali tygodnia ropa Brent potaniała około 2 USD/bbl. 

Aktualnie na rynku obserwujemy spadek zmienności po czwartkowej decyzji prezydenta Trumpa o nałożeniu 25% ceł na import produktów z Kanady i Meksyku. Prawdopodobnie cła nie zostaną jednak nałożone na import ropy naftowej, choć oficjalnej decyzji w tym temacie brak. Kanada jest głównym dostawcą ropy naftowej do USA. Zgodnie z danymi amerykańskiej EIA w 2024 roku średni poziom importu ropy kanadyjskiej do USA ukształtował się na poziomie 3,8 mln bbl/d co stanowiło blisko 60% całkowitego amerykańskiego importu ropy naftowej. Udział ropy naftowej z Meksyku jest dużo niższy. W 2024 roku USA zaimportowały z Meksyku średnio 0,457 mln bbl/d. Udział ropy z Meksyku w amerykańskiej strukturze importu sięgał 7%. 

 Po ostatnich komentarzach prezydenta Trumpa nawołujących OPEC do zwiększenia produkcji i obniżenia cen ropy naftowej, nieoczekiwanie 27 stycznia w Rijadzie odbyło się spotkanie ministrów kluczowych krajów OPEC (Arabii Saudyjskiej, Iraku, Kuwejtu, ZEA i Libii). Wspólny Ministerialny Komitet Monitorujący OPEC+, któremu współprzewodniczą Rosja i Arabia Saudyjska spotyka się oficjalnie 3 lutego i najprawdopodobniej zarekomenduje utrzymanie poziomu wydobycia na niezmienionym poziomie, mimo nacisków ze strony nowego prezydenta USA. 

Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert 
Źródło: www.reflex.com.pl